خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

تقدیر

چرا تقدیر از کارمندان

در جنگ فضای کار برای جذب و نگهداری نیروی با استعداد و نخبه، مدیران سازمانها همواره بدنبال استراتژیهای جدیدی برای حفظ کارمندان هستند. یکی از ساده ترین و در عین حال موثرترین روشها برای ایجاد اشتیاق و تعهد سازمانی و بهبود ماندگاری، دیدن کار کارمندان  و به رسمیت شناختن کار آنها است. آنچه در ادبیات سازمانی employee recognition عنوان شده است.

کارمندان عالی نیاز دارند که تلاشهایشان دیده شده و ارزشمند شناخته شود.

بر اساس تحقیقات موسسه گالوپ، از هر سه کارمند تنها یک نفر گزارش کرده که در هفته گذشته برای انجام کار درست و خوب مورد تشویق و توجه قرار گفته است. در واقع در بسیاری سازمانها کارمندان فکر میکنند که تلاش آنها مورد توجه قرار نمیگیرد. همچنین بررسی ها نشان میدهد که افرادی که بطور مستمر مورد تقدیر قرار نمیگیرند دوبرابر بیشتر از دیگران احتمال دارد که بزودی شغلشان را ترک کنند.

متاسفانه این بخش از اشتیاق سازمانی یکی از مهمترین اقداماتی است که اکثرا مورد بی توجهی و فراموشی قرار میگیرد. مورد توجه قرار گرفتن در محیط کار و یا به رسمیت شناختن کارمندان، احساس با ارزش بودن ایجاد کرده و ضمن تقویت اشتیاق سازمانی در افراد کارایی و وفاداری به سازمان را افزایش میدهد. تقدیر از  انجام کارهای درست و دیدن فعالیت افرادتنها موجب ایجاد حس مثبت در کارمندان میشود بلکه فرهنگ تقدیر از موفقیت را در بین سایر کارمندان رواج میدهد.

بتازگی  پژوهشی درباره تقدیر از کارمندان( به رسمیت شناختن کارمندان) انجام شده است که نتایج قابل توجهی ارایه نموده است. بر اساس این پژوهش سازمانهایی که برنامه منظم تقدیر از کارمندان دارند، عملکرد بسیار بهتری نسبت به سایر سازمانها دارند و درصد اشتیاق شغلی بالاتری را تجربه میکنند. امادر عمل ۸۷ درصد از بودجه های مربوط به تقدیر از افراد صرف تقدیر از حضور افراد و سابقه فعالیت آنها میشود که اثری بر عملکرد سازمان ندارد. بسیاری از این برنامه ها صوری و به درخواست اتحادیه های مختلف انجام میشود که انتظار دارند برای سالهای خدمت افراد از آنها تقدیر شود.

در برابر پژوهش های جدید نشان میدهد که انواع امروزی تقدیر میتواند بر کارایی سازمان موثر باشد. بر این اساس، سازمانهایی که یک فرهنگ غنی تقدیر از افراد ایجاد نموده اند، ۳۱ درصد خروج داوطلبانه کمتری دارند. خروج داوطلبانه یعنی استعفای نیروهای با ارزش سازمان.

از سوی دیگر بر اساس هرم نیازهای مازلو تقدیر از کارمندان یکی از مهمترین نیازهای کارمندان در محل کار است که میتواند منجر به بهبود اشتیاق شغلی و کارایی افراد شود . در هرم نیازهای مازلو دو نیاز از با ارزش ترین نیازهای روان شناسی که هر انسان به آن محتاج است عبارت است از: نیاز به تقدیر و نیاز به تعلق داشتن. این نیازها از طریق تقدیر و تشکر همکاران از یکدیگر برآورده میشود.

زمانی که سازمان شما یک برنامه مدرن تقدیر از افراد پیاده میکند و افراد شروع به تشکر از یکدیگر میکنند، اعتماد و اشتیاق افزایش میابد و در نتیجه اخلاق حرفه ای کارمندان، کیفیت عملکرد و خدمت رسانی به مشتریان بهبود میابد.

تقدیر از  کارمندان  نه تنها کاری است که شما باید انجام دهید بلکه فرهنگی است که باید در کل سازمان جریان یابد.

خدمات موسسه آرنیک در حوزه تقدیر از کارمندان

موسسه مشاوره آرنیک اولین شرکت فعال در حوزه برنامه های بهبود اشتیاق شغلی در ایران، برنامه های مدونی برای تقدیر از کارمندان فراهم نموده است که در ادامه بطور خلاصه ارایه شده است.

اگر شما نیز به اهمیت تقدیر صحیح و برنامه ریزی شده در سازمانتان پی برده اید با ما تماس بگیرید. میتوانیم در جلسه ای کوتاه دانش و تجربیاتمان را به اشتراک گذارده و تلاش کنیم تا بهترین برنامه ممکن را برای سازمان شما تدوین کنیم.

 

 

ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار