خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

آزمون هوش برای استخدام

تست ریون

استخدام افراد باهوش امروزه یکی از دغدغه های مدیران منابع انسانی است. بطور کلی افرادی که در جذب نیروی انسانی دخیل هستند، به دنبال استخدام افرادی است که به لحاظ هوش شناختی یا همان هوش منطقی از سطح مناسبی برخوردار باشند. از این رو در نوشته زیر سعی می کنیم یکی از آرمونهای هوش را به شما معرفی کنیم. آزمون هوش ماتریس های پیشرونده ریون که اغلب به آن ماتریسهای ریون گفته می­شود، یکی از ابزارهای ساده به عنوان آزمون هوش در استخدام است.

این تست از مجموعه تستهای غیر کلامی است و این یکی از بهترین ویژگی این تست است و سبب استفاده خیلی زیاد از آن شده است زیرا فرهنگ افراد تاثیری در نتیجه آن ندارد. این تست اولین بار در سال ۱۹۳۸ طراحی شد و سپس در طی سالیان تغییراتی در آن اعمال شد. تست دارای چند نسخه است:

نسخه استاندارد، نسخه رنگی و نسخه پیشرفته دارای ۵ دسته دوازده تایی است که هر دسته نسبت به دسته قبلی سخت تر است و نیازمند توانایی شناختی بالاتری است و همه تصاویر سیاه و سفید هستند.

ماتریس های پیشرونده رنگی   برای کودکان ۵ تا ۱۱ ساله طراحی شده است. این نسخه دارای دو دسته است.

نسخه پیشرفته: این تست دارای ۴۸ آیتم است که فرد باید به آنها در دو بخش پاسخ دهد. بخش ابتدایی ۱۲ سوال و بخش دوم، ۳۶ آیتم دارد. این نسخه صرفا برای بزرگسالان طراحی شده است و پیشنهاد می شود از این ابزار در سنجش هوش افراد در استخدام استفاده کرد.

نکات کلیدی:

تکته اول که در استفاده از این تست در استخدام باید مورد توجه داشت این است که این تست گاها در اختیار عموم قرار می­گیرد و ممکن است افرادی که برای استخدام مراجعه می کنند (بخصوص در سمتهای مدیریتی و سمتهای بالا) قبل از مراجعه تست را زده باشند و یا به عبارتی درست و غلط بودن آن را تمرین کرده باشند. پیشنهاد ما برای شما این است در صورتی که از این تست استفاده می کنید، از چند سوال حل مساله که نیازمند تحلیل و ارزیابی برای رسیدن به هدف باشد، استفاده کنید.

نکته دومی که بهتر است به آن توجه کنید، این است که شاید در گذشته داشتن هوش منطقی بالا را دلیل پیشرفت افراد می­دانستند اما چندین سال است که پژوهشها نشانگر اهمیت بیشتر هوش هیجانی در این حوزه است. پیشنهادی می کنیم در کنار سنجش هوش منطقی از ابزارها و سوالات مرتبط به هوش هیجانی نیز بهره ببرید.

 

تست ریون

در لینک زیر می توانید بصورت آن لاین این تست را اجرا کنید.

 

https://www.raventest.net

 

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار