خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

خودشیفتگی-همدلی: دو سوی مصاحبه شغلی

مصاحبه شغلی-همدلی

آیا به تجربه مصاحبه شغلی تاکنون از زوایه دید فرد مصاحبه کننده نگاه کرده اید؟

مصاحبه شغلی یکی از تجربیاتی است که برای هر فردی ممکن است رخ دهد و چندان ارتباطی با سطح شغلی، تجربه و سطح تحصیلات افراد ندارد. به عبارتی هر یک از ما در زندگی حرفه ای خود در شرایطی قرار خواهیم گرفت که باید در یک مصاحبه شغلی به ‏عنوان مصاحبه شونده حاضر شویم. هر یک از ما بنا بر سطح تجربه مان ممکن است حضوری متفاوت در مصاحبه داشته باشیم اما آیا واقعا تاکنون به مصاحبه شغلی بصورت عمیق فکر کرده اید؟

هر مصاحبه نکات متفاوتی دارد اما یک نکته که قبل از حضور در مصاحبه باید مورد توجه داشت آن است که ‏به یاد داشته باشید، مصاحبه درباره شما نیست، درباره آنها است. بله درست نوشته شده است، مصاحبه درباره آنها است. ممکن شما در ‏حوزه خاصی تخصص داشته باشید، تجربه خاصی در حوزه مناسبی داشته باشید و حتی ممکن است مدرک تحصیلی مناسبی هم داشته باشید، اما آیا شما مناسب آنها ‏هستید؟ آیا آنچه شما برای عرضه کردن دارید با آنچه آنها دنبال آن هستند یکسان است. شاید پاسخ به این سوال کمی سخت باشد اما بهتر است قبل از آنکه به سمت محل مصاحبه حرکت کنید از خودتان بپرسید، آنها واقعا به چیزی نیاز دارند؟ کدام توانایی من بیشتر می­تواند راه چاره آنها باشد؟ این سازمان یا شرکت چه فرهنگی دارد و من کجای این فرهنگ قرار گرفته ام. از همه مهتر اینکه ‏من چه کمکی می توانم به آنها کنم. اگر پاسخ این سوالها شما و توانایی هایتان بود، بشتابید و با این دیدگاه ‏وارد مصاحبه شوید. این دیدگاه نه تنها تفکر شما را تغییر خواهد داد، بلکه زبان بدن شما را هم تغییر می­دهد ‏و پیامی را که با فکر، گفتار و کردارتان منعکس میکنید تغییر از دیدگاه خود شیفتگی (تلاش برای اثبات ‏خود) به سمت همدلی (شما می دانید چه کمکی میتوانید انجام دهید) است. با همدلی به جای ‏خودشیفتگی وارد مصاحبه شوید.‏ اگر شما خود با کارفرما احساس همدلی  داشته باشید و برای همراهی با آنها وارد مصاحبه شوید حتما این پیام هم منتقل خواهد شد که شما جهت همدلی با آنها آنجا حضور دارید و صرفا جهت خودشیفتیگی و اثبات خود آنجا نیستید.

اینکه شما وارد مصاحبه شوید تا بخشی از مشکلاتی را حل کنید که کارفرما در حل آنها مشکل دارد اولین گام موفقیت شما است. این موفقیت صرفا پیروزی در میدان رقابت مصاحبه نیست، این پیروزی شامل تمام مراحل کاری شما است زیرا شما دقیقا آنجایی قرار می گیرید که باید باشید.

 

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار