خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

کدام آموزشها در توانمندسازی در الویت قرار دارند؟

این سوالی است که اغلب سازمانها با آن روبرو هستند، اینکه کدام آموزشها در سازمان در الویت توانمندسازی افراد قرار می­گیرند. شاید یک پاسخ ساده و عمومی به این سوال این باشد، آموزشهایی تخصصی ارائه دهید. اما آیا واقعا این آموزشها در توانمندسازی افراد حاضر در سازمان کافی است؟موضوع را با یک مثال بیشتر توضیح خواهیم داد.

مثال: شما مدیر آموزش یا مدیر منابع انسانی یک سازمان یا یک شرکت هستید، از شما خواسته شده است که برنامه آموزشی را جهت توانمندسازی افراد در سازمان ارائه دهید. آنچه واضح است این است که رشد مهارتهای مرتبط با سمت شغلی افراد با عملکرد آنها در ارتباط است اما سوال مهمتر این است که مگر نه اینکه اغلب افراد به خاطر دانش شان در حوزه مورد نظر استخدام شده اند، پس چرا کارایی لازم را در این حوزه ندارند. آیا صرفا دانش در این حوزه کمک کننده است؟آیا تجربه تمام کننده است و کسی که با تجربه است در بهترین حالت قرار دارد؟

تجربه اغلب افراد نشان داده است برای رسیدن به بالاترین سطح کارایی فرد نیازمند داشتن مهارتهایی است که مهارتهای فردی هستند،

مهارتهایی که به نظر می­ رسد فرد برای توانمندسازی در سازمان باید علاوه بر دانش و تجربه از آنها نیز بهره مند باشد. حتما برای شما هم پیش آمده است که بگویید فلانی کارش درست است و از پس هر کاری بر می­آید یا اینکه همیشه سر وقت به کارها می­رسد و یا حتی بگویید فلانی با هر کسی می­تواند ارتباط برقرار کند. مهم این جا است که این مهارتها را جایی آموزش نمی­دهند، هیچ واحدی تحت عنوان مهارتهای از این دست در دانشگاه تدریس نمی­شود و ما اغلب بنا بر این می گذاریم که اینها ارثی است و خیلی راحت قبول می­کنیم که چون پدر فلانی نظامی است، او هم زمان شناس است. اما آیا واقعا اینطور است؟؟؟ من به صراحت خدمتتان عرض می کنم خیر. اینها مهارتهای زندگی هستند که هر فردی به صرف زنده بودن و نفس کشیدن باید آنها را بلد باشد. مهارتهایی که به فرد کمک کند او برای زمان تصمیم بگیرد و آن را مدیریت کند. مهارتهایی که به فرد کمک کند برای خودش هدف تعیین کند و برای رسیدن به این اهداف برنامه ریزی کند، الویتها را مشخص کند، استرس خود را مدیریت کند، به حل مساله بپردازد، در صورت لزوم از تکنیکهای خلاقیت استفاده کند و….

حال پاسخ سوال ابتدای متن را مجدد بدهید، نظر شما در مورد آموزش چیست و چه مهارتهایی را باید در آموزش مورد توجه قرار داد؟

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار