خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

چه کنیم اشتیاق شغلی کاهش یابد: مدل اشتیاق شغلی “سازمان غیر قابل تحمل”

اشتیاق و تعلق سازمانی از مجموع موضوعاتی است که اخیرا مورد توجه حوزه منابع انسانی سازمانها قرار گرفته است. به نظر میرسد برای اینکه بتوانیم در فضای جدید کسب و کار بتوانیم بالاترین سطح کارایی را از کارمندان انتظار داشته باشیم، باید بتوانیم به مفاهیم جدیدتری از اشتیاق و ایجاد انگیزه در کارکنان توجه بیشتری داشته باشیم.

با توجه به اهمیت این موضوع دیدگاه ها و مدلهای جدیدی در حوزه اشتیاق و تعلق سازمانی ایجاد شده است که مشاوران منابع انسانی سعی کرده اند از طریق آنها سبب تغییر در محیط های کاری شوند. یکی از این مدلها، مدل “سازمان غیر قابل تحمل” است. این مدل دارای ۵ بعد متفاوت است:

معناداری در محیط کار:

در بخش اول مدل اشتیاق سازمانی به این موضوع اشاره شده است که کار و شغل فرد باید برای او معنادار باشد. روانشناسان اعتقاد دارند برای ایجاد معناداری در کار باید به سه حوزه اختیار عمل، هدف و تسلط در محیط کار توجه داشت.

مدیریت

بخش دوم این مدل نحوه مدیریت افراد است. در این مدیریت افراد برای ایجاد اشتیاق شغلی، مدیر باید بتواند به افراد کمک کند تا اهدافی را تعیین کنند و به روش مربی گری همراهی لازم را انجام دهد تا کارمندان در مسیر رسیدن به اهدافشان قرار بگیرند. داشتن نقش توسعه مدیر به او این امکان را میدهد تا در افراد انگیزش بیشتری برای حضور در سازمان ایجاد کند.

انعطاف پذیری و انسانی بودن محیط کار

امروزه صرف به دست آوردن حقوق بالاتر الزاما برای تمام افراد اشتیاق آور نیست و افراد ترجیح میدهند در محیطی کار کنند که احساس کنند به لحاظ انسانی آن محیط به آنها توجه دارد و آنها این امکان را دارند که در صورت نیاز بصورت انعطاف پذیر در محیط کار حاضر شوند.

امکان رشد داشتن

چهارمین عنصر این مدل به این موضوع اشاره دارد که داشتن امکان رشد در محیط کار به افراد احساس اشتییاق شغلی می دهد و افراد احساس می کنند میتوانند به آن محیط تعلق داشته باشند. داشتن مفاهیمی همچون مدل شایستگی و کارراهه شغلی میتواند در ایجاد این احساس کمک کننده باشد.

رهبری

آیا به این موضوع توجه کرده اید که یک رهبر چه تاثیری بر اشتیاق شغلی افراد دارد؟ رهبری سازمان زمانی که دارای اهداف و چشم انداز مشخص است، در افراد احساس همراهی بیشتری را ایجاد می کند و افراد باور میکنند که می دانند که قرار است به کجا بروند و هر اندازه این ابهام کمتر باشد، اشتیاق شغلی افراد نیز بالاتر خواهد بود. با توجه به مدل ” سازمان غیر قابل تحمل” میتوان گفت نداشتن چه عواملی سبب از بین رفتن اشتیاق شغلی در افراد میشود و با کاهش این عوامل میتوان انتظار داشت که افراد احساس تعلق بیشتری به سازمان خواهند داشت

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار