خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

بهبود اشتیاق شغلی و تعهد سازمانی

سازمانهای زیادی اعتقاد دارند که بزرگترین سرمایه آنها نیروی انسانی است. اما باید پذیرفت نیرویی، سرمایه واقعی است که با تمام وجود مشتاق و علاقمند به کارش بوده و همه توانش را برای انجام درست و کامل وظایف، در راستای تحقق اهداف سازمان بکار میگیرد. کارمندان با اشتیاق شغلی بالا درک صحیحی از چشم انداز سازمان و وظایف خود داشته و با پیگیری و پشتکار همراه و یاور مدیران خود هستند. میتوان تصور کرد که سازمانی  با تعداد زیادی نیروی مشتاق و با انگیزه، محیط کاری شاد و پویایی داشته و میتواند با سرعت بیشتر و هزینه کمتری به اهداف عملیاتی خود دست یابد. تحقیقات بین المللی اثبات کرده است که در شرایط برابر دو برابر شدن میزان اشتیاق پرسنل معادل با دو برابر شدن سودآوری سازمان است.

 

اشتیاق شغلی چیست؟

اشتیاق شغلی: یک وضعیت احساسی است که یک محیط کاری حمایت گر ایجاد کرده و موجب خروجی هایی مانند بهبود اثربخشی میشود. معنای لغوی آن میتواند معادل درگیر شدن با کار باشد، مانند زمانی که یک خلبان خود را در میانه یک جنگ هوایی میاندازد که معمولا از این واژه استفاده میشود. اما بدلیل منفی بود کلمه درگیری در زبان فارسی پیشنهاد میشود از واژه های مثبت دیگری استفاده شود.

باید توجه کرد که در این تعریف و تعاریف متعدد دیگر engagement یک شرایط احساسی است که میتواند بوجود بیاید، اگرچه شخصیت افراد نیز در ایجاد و رشد این احساس موثر است، اما به تنهایی نمیتواند این شرایط احساسی را در فرد ایجاد کند.

این شرایط احساسی بیش از هر چیز تحت تاثیر محیط کاری است که فرد در آن فعالیت میکند. یعنی مجموعه عواملی که یک محیط کاری را شکل میدهند میتوانند این اشتیاق و انگیزه را بوجود آورده و یا نابود کنند.

 

چرا اشتیاق شغلی مهم است؟(آمار)

افزایش اشتیاق سازمانی اثرات قابل توجهی در پارامترهای مثبت نیروی انسانی مانند رضایت شغلی، افزایش انگیزه های کاری، سلامت روانی در محیط کار، کاهش استرس و شادی بیشتر دارد. همزمان منجر به بهبود فاکتورهای کارایی یک سازمان میشود. بطور خلاصه آمارها نشان  میدهد، در شرکتهایی که از نظر اشتیاق پرسنل جزء ۲۵ درصد بالا هستند:

آخرین گزارش منتشر شده موسسه گالوپ نشان میدهد سطح اشتیاق در کارمندان ایرانی ۷ درصد و بسیار پایین تر از متوسط جهانی آن(۱۳ درصد) میباشد. سطح اشتیاق کاری در اکثر کشورهای توسعه یافته بالای ۳۰ درصد است. این آمار نشان میدهد که از هر ۱۰۰ شاغل ایرانی تنها ۷ نفر با علاقه و اشتیاق و متعهدانه کار میکنند!

 

چگونه میتوان اشتیاق شغلی کارمندان را بهبود داد؟

آنچه از مجموعه تحقیقات و اظهارنظرهای متخصصان در حوزه اشتیاق سازمانی بر میاید، این است که این وضعیت روحی و احساسی کارمندان و مدیران تحت تاثیر فاکتورها و پارامترهای بسیاری است. از اینرو به نظر میرسد یک سازمان برای مشتاق کردن کارمندان خود به تغییرات بسیاری نیاز دارد. هر مجموعه از تحقیقات، دسته ای از فاکتورها را به عنوان توانمندسازهای یک سازمان برای مشتاق نمودن پرسنل عنوان میکنند که حیطه های متفاوتی را در بر دارند.

بررسی دقیق این تحقیقات و پیشنهادات ارایه شده نشان میدهد یک برنامه منحصربفرد و مشخص برای افزایش اشتیاق افراد وجود ندارد. فعالیت های بسیاری میتواند منجر به بهبود این پارامتر حیاتی سازمان شود. سازمانهای مختلف نیز برنامه های متفاوتی را در راستای بهبود اشتیاق کارمندان خود تدارک دیده و اجرا نموده اند.  در این میان به نظر میرسد ایجاد فرهنگ اشتیاق در سازمان که همه مدیران را ملزم به توجه  ویژه به این مقوله میکند میتواند بهترین تعریف و برنامه بهبود باشد.

موسسه مشاوره مدیریت  آرنیک به عنوان اولین شرکت فعال کشور در زمینه بهبود اشتیاق پرسنل با بررسی دقیق آمار، مفاهیم و برنامه های مرتبط با بهبود اشتیاق سازمانی مجموعه ای از راهکارهای تخصصی و توصیه شده بین المللی را برای اجرا در ایران جمع آوری نموده است که در ادامه تشریح مینماید.

خدمات ما در این حوزه عبارتند از:

خوشبختانه تحقیقات موسسه بین المللی Aon Hewitt نشان میدهد که توانمندسازهای اشتیاق سازمانی در سطح جهان مشابه بوده و میتوان از راهکارهای مشترکی در همه سازمانها ( مستقل از مکان و ملیت) بهره برد. بدون شک این مجموعه از راهکارها، تنها روش و یا کامل ترین شیوه بهبود اشتیاق سازمانی نیست اما در صورت اجرای دقیق و همراهی و مشارکت مدیران آن شرکت محترم بخصوص مدیریت ارشد، میتواند بر ایجاد فرهنگ اشتیاق سازمانی و بهبود پارامترهای کارایی آن مجموعه موثر باشد.

خوشحال میشویم که بتوانیم همراه سازمان شما برای بهبود اشتیاق و تعهد کارمندان و ایجاد فضایی شاد و کارا باشیم.

با ما تماس بگیرید. میتوانیم در جلسه ای کوتاه درباره شرایط سازمان شما، خواسته هایتان و انچه میتوانیم در اختیار شما بگذاریم صحبت کنیم.

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار