خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

کوچینگ فردی یا کوچ زندگی

یکی از انواع کوچینگی که وجود دارد، کوچینگ فردی یا کوچ زندگی است که تلاش می کند به فرد در راستای رسیدن به اهدافش کمک کند. مربیگری در این روش اغلب بصورت رو در رو انجام میشود، اما ارتباط تلفنی و ایمیلی هم در این روش دیده میشود. این مدل از کوچینگ زمانی کاربرد دارد که فرد تمایل دارد، تغییری معنا دار در زندگی خود ایجاد کند.

کوج زندگی تلاش می کند فرد را تشویق کند و به او انگیزه بدهد که در محیط اطراف خود جستجو کند و معنی زندگی خود را بیابد. او به فرد کمک میکند با تعامل با شرایط محیطی روشهایی را که از طریق آنها میتواند برای هدف زندگی خود تلاش کند را بیابد و نیاز خودشکوفایی خود را تامین کند.

هر فردی باید بتواند تمامیت خود را به اجرا بگذارد و این تمامیت اختصاصا برای خود او است. در کوچینگ فردی این تمامیت با تلاش خود فرد به تحقق نزدیک میشود و در نهایت به آن برسد.

یک کوچ حرفه ای شبیه دستیار فرد در راستای رسیدن به اهدافش کمک می کند و نیازی نیست خود کوچ برای رسیدن به نتیجه کاری انجام دهد. او صرفا مسیر را روشن میکند اما در تمام طول مسیر، خود فرد تصمیم گیرنده است که چه میکند و به چه مسیری میرود. نقش کلیدی یک کوچ فردی، حفظ و نگهداری انگیزه ها و انرژی فرد در راستای رسیدن به اهدافش است.

نکته ای که باید به آن توجه خاص داشت، تفاوت کوچ فردی یا کوچ زندگی با کوچ رهبری یا کوج کسب و کار است. در یک کوچینگ کسب و کار،اگر چه فرد مورد توجه قرار میگرد، اما این توجه صرفا در بافت سازمان انجام میشود و اما در یک فرایند کوچینگ فردی، فرد بصورت خاص مورد توجه است و این توجه در بافت شخصی و با اهداف شخصی انجام میشود.

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار