خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

کوچ کارکنان: مدل ۵ الف

کوچینگ و مربیگری بخش مهمی از رهبری است و این روزها تاکید زیادی بر این موضوع میشود که مدیران باید بتوانند کوچینگ و مربیگری را برای کارکنانشان انجام دهند تا بهترین آنها بروز کند. برای درک بهتر کوچ کارکنان، افراد زیادی تلاش کرده اند این فرایند را بصورت مدل در آورند. یکی از مدلهایی که در کوچ کارکنان میتوان از آن استفاده کرد، مدل ۵ الف است.

۱-آرزو: در گام اول آنچه فرد میخواهد و دوست دارد به آن برسد را بصورت واضحی به تصویر بکشید. او دقیقا چه چیزی را میخواهد. گاهی اوقات افراد صرفا تمایل دارند تغییری ایجاد کنند اما اینکه این تغییر چیست؟ به چه صورتی است و چه ابعادی دارد برایشان مشخص نیست. شما به عنوان یک مدیر که نقش کوچ کارکنان را داریدف باید بتوانید این تصویر نهایی را با کمک فرد به اندازه کافی شفاف کنید.

۲-ارزیابی کنید: جایگاه فعلی فرد و مرحله ای که در آن قرار دارد بسیار مهم است زیرا برای اینکه بتواند حرکت کند ابتدا باید بداند کجا است و به چه سمتی و با چه سرعتی باید این مسیر را طی کند. پس ابتدا برایش مشخص کنید که او کجا است. برای به دست آوردن این مرحله از او کمک بگیرید تا برایتان به طور کامل توضیح دهد.

۳- انتظار داشته باشید: برای اینکه کار را شروع کنید باید بتوانید مسیر را پیش بینی کنید و انتظار نهایی را مشخص کنید. با کمک فردی که شما اکنون کوچ او هستید مسیر را پیش بینی کنید. به او کمک کنید تا حد ممکن مسیر را با دقت زیادی پیش بینی کند.

۴- انجام دادن: حال که توانستید تا این مرحله را انجام دهید. از فرد بخواهید برنامه اجرایی داشته باشد و به او کمک کنید یک برنامه عملیاتی برای رسیدن به آن هدف به شما نشان دهد. بدون داشتن برنامه، هیچ اتفاقی نمی افتد و شما صرفا در محلی که بودید باقی میمانید.

۵- افزایش سرعت: حالا که فرد شروع به حرکت کرده است، باید به او کمک کنید تا در زمانهایی سرعت خود را افزایش دهد و شتاب بگیرد. در اینجا هدف مشخص است، راه رسیدن به آن نیز مشخص است و فرد مسیر را نیز آغاز کرده است و نیاز دارد تا برای رسیدن به هدف به سرعت خود اضافه کند.

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار