خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

مربیگری و کوچینگ : راهکارهای داشتن یک مدل خوب

در مربیگری و کوچینگ اغلب مربی ها دارای مدلی مختص خود هستند و تلاش می کنند از این مدل پیروی کنند. اما مربیانی نیز هستند که مدل خود را طراحی می کنند.

در خصوص مدل های متنوع کوچینگ باید به این موضوع توجه داشت که صرف داشتن یک مدل نمیتوان به عملکرد بهینه آن امیدی داشت و باید در یک طرح مربیگری خوب علاوه بر داشتن مدل، فرایند اجرای آن را نیز مورد توجه قرار داد. پژوهشهای این زمینه نشان داده اند مدلهایی که بتوانند فرایند های زیر در بخش های مختلف خود بگنجانند، میتوان امید داشت نتایج بهتری را حاصل کنند.

۱- انعطاف پذیری: باید در نظر داشت که مدلهای کوچینگ تلاش می کنند تا چهارچوب مشخصی به فرایند کوچینگ و مربیگری بدهند اما داشتن میزانی از انعطاف در این مسیر میتواند سبب شود تا یک مدل برای افراد مختلف کارایی لازم را داشته باشد.

۲- پیگیری: یک مدل کوچینگ خوب هر اندازه خوب و مناسب طراحی شده باشد برای اینکه ضمانت اجرایی داشته باشد نیاز دارد در یک برنامه ریزی مشخص بتواند فرایند اجرایی شدن برنامه خود را پیگیری کند. به خاطر داشته باشید یک پیگیری مناسب میتواند بر کارایی و تدوام برنامه کوچینگ و مربی گری تان تاثیرگذار باشد. قبل از آنکه وارد یک برنامه کوچینگ شوید، فرایند اجرایی شدن آن و روش پیگیری را بررسی کنید.

۳- جلسات همسان سازی: زمانیکه افراد بتوانند تجربه های خود را از انجام یک برنامه مربیگری به یکدیگر به اشتراک بگذارند، میتوان انتظار هم افزایی داشت و این هم افزایی سبب میشود یک برنامه مربیگری و کوچینگ کارایی بیش از جلسات انفرادی داشته باشد.

۴- شبکه اجتماعی یادگیری: اگر بتوانید فضای اجتماعی ایجاد کنید که افراد در آن با هدف توسعه قرار بگیرند، میتوانید از موفقیت بالای مدل و فرایند تان اطمینان حاصل کنید و از نتایج حضور در این شبکه ها نیز بهره مند شوید.

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار