خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

مربیگری: یک کوچ خوب چه ویژگی هایی دارد؟

چه شما بخواهید کوچ شوید و چه بخواهید از مربیگری برای توسعه خود بهره ببرید باید بدانید که یک کوچ خوب چه ویژگی هایی دارد. در این متن تلاش میکنیم به چند ویژگی مهم که یک کوچ باید دارا باشد اشاره کنیم.

۱- سازماندهی

یک کوچ و مربی خوب در فرایند مربیگری خود دارای سازماندهی مشخص است و باید بتواند ابتدا و انتهای مسیر را برای فردی که از خدمات کوچینگ استفاده میکند، توصیف کند. این روش به خود او و به دیگران کمک میکند تا بتوانند میزان پیشرفت در مسیر را متوجه شوند.

۲- توانایی ارائه فیدبک

به این توجه داشته باشید که یک کوچ باید بتوانید فرد را در مسیر مشخصی هدایت کند. اگر شما یک کوچ سازمانی باشید، باید بتوانید کارمندان خود را در مسیر مشخصی همراهی کنید و اینکه آیا فرد در یک مسیر است یا نه، صرفا با دریافت و ارائه فیدبک میسر است. یک کوچ حرفه ای توانایی آن را دارد از طریق ارائه فیدبک مناسب به افراد آنها را در یک مسیر مشخص قرار دهد.

۳- کیفیت فیدبک

ارائه فیدبک به افراد فقط بخش کوچکی از ماجرا است و زیرا کیفیت ارائه این فیدبک ها هم مهم است. یک مربی و کوچ خوب میداند برای مربیگری باید بتواند بین فیدبک مثبت و منفی تعادلی ایجاد کند و این تعادل به معنای آن است تعداد فیدبک مثبت و منفی باید در تناسبی قرار بگیرد. از طرفی یک مربی خوب میداند برای ارائه فیدبک باید باید بتواند در زمانهایی فقط فیدبک مثبت ارائه دهد و در زمانهایی فقط فیدبک منفی ارائه دهد. برای مثال این جمله “زهرا تا کارت عالیه اما ….” به بدترین شکل ممکن اثربخشی یک فیدبک را از بین میبرد. زیرا باعث میشود تا فرد ارزش فیدبک مثبت را فراموش کند و بصورت ذهنی فقط بر روی فیدبک منفی تمرکز داشته باشد.

۴-صبوری

رشد و تحول فرایند کندی است و قطعا زمان بر است و ممکن است فردی که از مربیگری استفاده میکند بارها در این مسیر بازگشت به عقب داشته باشد و مجبور شود مسیر را دوباره تکرار کند. یک مربی و کوچ باید بتواند به فرد این انگیزه را بدهد که مجدد مسیر را تکرار کند و این رفتار صرفا با کمک صبوری فرد رخ میدهد.

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار