خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

کوچ یا مدیر بودن مسئله این است!!

یک کوچ میتواند مدیر هم باشد اما آیا همه مدیرها کوچ هستند؟ جواب این سوال بصورت شفاف نه است. یک مدیر و یک کوچ دارای تفاوت های فاحشی هستند که در مقاله زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

۱- طرز تفکر

این دو به لحاظ نوغ تفکر و روند تفکر در مورد مسائل با یکدیگر متفاوت هستند. یک مدیر میداند که با یک وظیفه را به انجام برساند و در این مسیر کارمندان را همراهی میکند اما یک کوچ در الویت اول به توسعه همراه با آن وظیفه توجه دارد.

۲-نحوه برخورد

یک مدیر بصورت مستقیم ارتباط را برقرار میکند و در راستای یک هدف این کار را انجام میدهد اما یک در مقابل مدیر، روش کوچینگ  تلاش میکند ارتباطی مشاوره ای را ایجاد کند و به این طریق همراهی فرد را با خود ایجاد کند و مسیری در راستای اهداف فرد ایجاد کند.

۳- نقش

یک مدیر نثش ایجاد کننده برنامه را برعهده میگیرد و تلاش میکند زمان بندی برنامه را به اندازه کافی ایجاد کند و اهداف مشخصی را به دست آورد. یک کوچ نه تنها هدف مشخصی دارد اما برنامه رسیدن به اهداف را خود فردی که کوچ را دریافت میکند ایجاد میکند و این سبب پایبندی بیشتر فرد به اهداف میشود.

۴-روش ارزیابی

یک مدیر از روش های ارزیابی نظارتی سخت گیرانه برای هدایت افراد استفاده میکند اما یک کوچ تلاش میکند از روش حمایتی برای هدایت افراد استفاده میکند. میتوان گفت یک مدیر به عنوان هم تیمی در کنار فرد قرار میگیرد اما کسی که تنها مدیر است تلاش میکند تا از دید بالا مسئله ای را مطرح کند و برای حل آن تلاش کند و همراهی فرد را نیز داشته باشد.

باید گفت هر مدیری میتواند کوچ باشد اما برای این مسیر نیازمند یادگیری هایی است که مهمترین آنها نحوه تفکر اوست و اینکه در مورد روابط خود با زیردستان خود به چه صورتی فکر میکند.

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار