خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

ابزارهای کوچینگ

چه شما دوست داشته باشید با کوچینگ آشنا شوید و چه کوچ یا مربی باشید، ابزارهای کوچینگ به شما کمک میکنند تا این فرایند را به خوبی پشت سر بگذرانید. در اینجا سعی خواهیم کرد به چند نمونه از ابزارها اشاره کنیم.

۱-سوالات اکتشافی: این سوالات اغلب حول یک موضوع خاص انجام میشوند و تلاش میکنند تا با استفاده از یک سری از اکتشافات موضوعات را برای افراد شفاف سازند. در صورتی که تمایل به کوچینگ دارید باید بتوانید این لیست سوالات را به خوبی طراحی کنید.

۲-یادداشت های روزانه: اگر فرد بتواند یادداشت های روزانه خود را بصورت واقع بینانه یادداشت کند و از طریق آنها بتواند اهداف خود را نوشته و برای آنها برنامه ای را طراحی کند، میتوانید انتظار داشته باشید تا کوچینگ به خوبی انجام شود زیرا میتوانید مسیر کوچینگ را بررسی کنید. این ابزارهای کوچینگ سبب ایجاد برنامه منسحم میشود.

۳- آینده نگاری: تمرین هایی که بتواند به شما کمک کند تا آینده را ببینید در کوچینگ بسیار کارساز هستند. به عنوان مثال ابزارهایی از جمله “صندلی ۹۰ سالگی” میتواند به شما و فرد دیدگاهی در مورد آینده دهد. این تمرین به این صورت است که خود را روی یک صندلی تصور کنید، در حالیکه نود سال دارید. حال سعی کنید گذشته خود را تصور کنید و ببنید کجای آن را میخواهید تغییر دهید. این تمرین سبب میشود متوجه شوید کجای مسیر زندگی تان را باید بیشتر مورد توجه قرار دهید.

۴- چهارچوب دهی مجدد: این تمرین به شما در ساختاردهی ذهنی فرد کمک میکند. سوالاتی مانند اینکه نقطه ضعف شما چه کمکی به شما میکند، یا اگر یک بار دیگر به دنیا می آمدید چه تغییراتی را در زندگی تان ایجاد میکردید، از این دست تمرینات هستند و به ذهن فرد اجازه تفکر عمیق تری را میدهند.

تمریناتی مانند تمرینات بالا که به ذهن فرد امکان برنامه ریزی و سازماندهی را میدهند، به خود شما یا فردی که کوچ میکنید این امکان را میدهند تا بتوانند ابتدا اهداف شان را شفاف کنند و سپس برای آنها برنامه ریزی کنند.

 

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار