خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

کوچینگ سازمانی

تا به اینجا در مورد کوچینگ شغلی، کوچینگ فردی صحبت کردیم اما اینجا در پی معرفی مفهوم دیگری به نام کوچینگ سازمانی هستیم. این مدل از کوچینگ میتواند اثری بسیار بزرگ تر از فرد داشته باشد و سبب شود تا سازمانی به سوی بهتر شدن پیش رود.

چگونگی اجرای کوچینگ

برای آشنایی با این روش ابتدا بهتر است بدانید که هر قدر کوچینگ فرایندی جدید است، کوچینگ سازمانی از آن نیز جدید تر است و باید بدانید که این فرایند از ابتدا کاملا مشخص نیست. هر چند میتوان برای آن گام هایی را متصور شد اما این به نحوه عمکلرد سازمان، مسائل سازمان بسیار وابسته است زیرا این موارد مشخص میکنند برای سازمان چه کاری باید انجام داد. فرایند کوچینگ سازمانی در تلاش است تا شرایط ایده آلی را برای افراد حاضر در سازمان فراهم سازد و تلاش میکند تا از طریق کار کردن روی موضوعات مختلف این کار را انجام دهد.

یک فرایند کوچینگ سازمانی خوب، فرایندی عملیاتی است که که بتوان نتایج آن را به روشی سنجید و اندازه گیری کرد. به این نکته توجه داشته باشید یک برنامه کوچینگ سازمانی اگر چه ممکن است ساختار مشخصی از ابتدا نداشته باشد اما باید بتواند نتایج قابل سنجشی را برای سازمان ایجاد کند و سازمان بداند تا چه اندازه پیشرفت داشته است.

گام اول:

در این بخش ابتدا جلساتی با مدیران سازمان برگزار میشود تا شرایط فعلی بررسی شود و خواسته نهایی نیز مشخص شود. اما برای رسیدن به این هدف باید در جلسه مدیران ابتدا سوالاتی مطرح شود تا نتایج شفاف شود و سپس با کمک خود افراد اهداف و برنامه عملیاتی را طراحی کرد.

یک کوچ سازمانی خوب به تمام سازمان و مدیران آن کمک میکند از طریق تغییرات رفتاری و ساختاری تلاش کند تا به اهداف مورد نظر دست یابد. اما در تمام فرایند مورد نظر باید به این نکته توجه داشت که برنامه ریزی و توسعه مدیران سازمان بخش مهمی است.

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار