خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

کوچ حرفه ای

شاید بهترین عبارتی که در مورد کوچینگ بتوان کار برد، این باشد: کوچینگ به معنا تمرکز بر بهبود عملکرد فرد در زمان اکنون است و به گذشته فرد کاری ندارد. اما راههای رسیدن به یک کوچ حرفه ای و اجرای این موضوع شاید به سادگی این عبارت نباشد زیرا گاهی اوقات در یک فرایند کوچینگ با این موضوع مواجهه میشوید که موضوعی در گذشته فرد بر کارایی فعلی او تاثیر مستقیم گذاشته است. اما یک کوچ حرفه ای به راحتی توانایی آن را دارد که بتواند در زمانهایی از سایر خدمات مرتبط نیز بهره ببرد. در این مقاله تلاش خواهیم کرد این موضوع را مورد توجه قرار دهیم که آیا یک فرایند کوچینگ به تنهایی میتواند به فرد در مسیر بهبود عملکرد کمک کند؟ یا اینکه نیاز است از سایر خدمات نیز بهره برد. به عبارتی میخواهیم بخشی از بایدها و نبایدهای کوچینگ را باهم مرور کنیم.

۱- یک کوچ حرفه ای وارد حوزه درمانی فرد نمیشود. به لحاظ روانشناسی افراد ممکن است دچار اختلالات روانی باشند که کارکرد فعلی آنها را مختل کرده باشد و نیازمند دریافت درمان بالینی مناسب باشند و یک کوچ بدون داشتن تخصص در حوزه درمان بهتر است وارد این حوزه نشود و از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرد.

۲- یک کوچ حرفه ای مرز بین روابط شخصی و حرفه ای را با فردی که خدمات کوچ را دریافت میکند، حفظ میکند. تمرکز بر این موضوع بسیار مهم است که افراد بدانند در یک ارتباط دو نفره ممکن است مسائل شخصی فرد نیز مطرح شود و یک کوچ باید بداند تا حدی که بتواند به توسعه فرد کمک کند باید وارد این موضوعات شود و بیشتر از آن میتواند به فرایند کوچینگ آسیب برساند.

۳- کوچ حرفه ای فردی است که میداند توانایی کوچینگ او در یک یا دو حوزه خاص است و او سوپرمن نیست که بتواند به تمام حوزه های کوچینگ وارد شود. او باید بداند در کدام بخش موفق تر است و بهتر است به آن حوزه بپردازد.

۴- در یک فرایند کوچینگ ممکن است موضوعاتی مطرح شود که به لحاظ روانی یا جسمی خطری فرد یا اطرافیان او را تهدید کند، یک کوچ متخصص برای این موضوع راهکار داشته و توانایی ارائه آن را دارد.

۵- گاهی اوقات موضوعی که فرد مطرح میکند، مشابه موضوعی است که خود کوچ با آن درگیر است و ممکن است اشتباها همزداد پنداری کرده و راهکاری را ارائه دهد که مناسب خود اوست. یک کوچ در تمام مدت کوچینگ رفتار حرفه ای خود را حفظ کرده و تلاش میکند بر اساس دانش تخصصی خود راهکار ارائه دهد و نه صرفا بر اساس تجربه ای که با آن درگیر است.

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار