خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

خودآگاهی: روشهای توسعه

 

در مقاله پیشین درباره دلایل اهمیت خودآگاهی در رهبران گفتیم. در این مقاله میخواهیم روشهای توسعه خودآگاهی در همه افراد و بخصوص رهبران را بررسی کنیم.

برای ایجاد خودآگاهی از این راه پیشنهاد میشود که هر فرد در بازه های زمانی مشخص با خودش به گفتگو بنشیند. درباره خودش، اهداف و آرزوهایش فکر کند. درباره عقاید، ارزشها و پیش فرضهای فردی خود تعمق کرده و آنچه را هست و آنچه را میخواهد روشن کند. این فرآیند بازگشت به خود میتواند بر میزان خودآگاهی افراد بیافزاید.

هر زمان که هر فرد در معرض تجربیات نو و جدید قرار میگیرد و از دامنه امن خود خارج میشود، میتواند وجوهی از شخصیت خود را ببیند که ممکن است تاکنون با آن روبرو نشده باشد. کشف این وجوه تازه همراه با قابلیتها و محدودیتها میتواند منجر به بهبود و توسعه خودآگاهی فردی شود.

هر زمان که یک فرد در معرض نوعی از ارزیابی قرار میگیرد بخصوص که این ارزیابی شامل تجرییات نو و بازخوردهای جامع باشد بر میزان آگاهی فرد نسبت به نقاط قوت و ضعف وی افزوده میشود.

هر نوعی از دریافت بازخورد میتواند روشن کننده وجوه کور شخصیت افراد باشد. گرفتن بازخورد از مدیران بالادست، همکاران هم سطح و همچنین نیروی انسانی واحد میتواند آگاه کننده باشد. پیشنهاد میشود برای دریافت بازخوردهای واقعی تر و اثربخش تر بهتر است دایره ای از افراد معتمد و متخصص در اطراف هر فرد تشکیل شود.

بررسی و توجه و تعمق در بازخوردهای رسیده از دیگران میتواند در تکمیل خودآگاهی و ایجاد انگیزش برای توسعه فردی بسیار موثر است. از سوی دیگر  بررسی رفتارها و تصمیمات اتخاذ شده در سرایط مختلف نیز میتواند روشن کننده فرضیات ذهنی، علایق و رویکردهای کلی فردی است و توجه و تحلیل آنها میتواند منجر به شفافیت بیشتر در این ویژگیها شود.

 

 

 

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار