خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

رفتارهای انگیزه بخش: همدلی

یکی از رفتارهای انگیزه بخش که در ادامه مقالات موضوع انگیزش به آن اشاره میکنم موضوع همدلی با پرسنل و همکاران است. طبیعی ست که هر فرد در طول زندگی و در زمان فعالیت های کاری خود دچار شرایط و چالش هایی شود که روند زندگی را دچار مسایلی نماید. رخدادهایی مانند بیماری سخت خود همکار و یا یکی از نزدیکانش، از دست دادن بستگان، مشکلات و دغدغه های مالی، چالش های رابطه ای و خانوادگی و مسایلی از این دست. در بسیاری موارد تقریبا هیچ کاری از دست مدیران و همکاران بر نمی آید. و البته خیلی از مدیران با شعار تاریخ مصرف گذشته “کار از زندگی جداست” خود را از هر رخدادی خارج از محیط کار مجزا میدانند. اما یک واقعیت اساسی وجود دارد. انسان یک موجود منسجم است با یک روح و یک جسم  در زندگی شخصی و در محل کار و بعید است بتوان از او خواست که در محل کار همه مسایل شخصی و خانوادگیش را فراموش کند. شاید در اینصورت باید پذیرفت که او هم در خانه همه چیز درباره کار را فراموش کند و نه درباره آن فکر کرده و نه پاسخگویی نسبت به درخواستهای رسیده داشته باشد.

شاید بهترین کار و در برخی مواقع تنها کاری که یک مدیر و یا همکار در برابر شرایط نامساعد زندگی دیگر همکارانش داشته باشد درک کردن شرایط وی و همدلی با اوست. جملاتی مانند جملات زیر میتواند حس مثبتی در افراد ایجاد کرده و انگیزه بخش باشد.

 

همین جملات ساده میتواند این احساس مثبت را ایجاد کند که همکار شما و مسایل او برای شما اهمیت دارد. او یک فرد ارزشمند است و جدا از خدمتی که به شما و سازمان شما ارایه میدهد، مورد توجه است.

پس از همراهی و همدلی شفاهی میتوان تلاش کرد تا شرایط کاری فرد برای مقابله با مسایل شخصیش مساعد تر شود. ممکن است یکی دو روز مرخصی، تعدیل فشار کاری برای مدتی محدود، انعطاف پذیر کردن ساعات کار و ایجاد امکان دور کاری بتواند کمک کننده باشد. یقین داشته باشید پاسخ این رفتارهای انگیزه بخش ، انگیزه بالاتر و تعهد و مسئولیت پذیری همکاران شما در بلند مدت خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار