خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

حفظ انگیزه در شرایط اضطراری

امروز جامعه ایران در شرایطی ست که شرایط فورس ماژور یا اضطراری خوانده میشود. هر سازمانی ممکن است در طول عمر کاری خود دچار وضعیتی اینچنین شود. ممکن است همه اعضای سازمان و یا بخشی از آنها دچار شرایط غیرعادی شوند. ممکن است خود و یا خانوادشان درگیر، سیل، زلزله، بیماری و یا حوادث دیگر باشند. در این شرایط خاص برای حفظ انگیزه افراد و امیدوار نگاه داشتنشان چه میتوان کرد؟ در این مقاله درباره سازوکارهایی که سازمان و مدیران آن میتوانند برای حفظ انگیزه و امید افراد بکار برند صحبت میکنیم.

وجود بحران را انکار نکنید

یکی از بدترین شیوه های مدیریتی انکار شدت  یا اهمیت بحران هاست. برخی مدیران تصور میکنند با این روش میتوانند آرامش را به محل کار برگردانند و کارایی افراد را حفظ کنند اما برداشت همکاران ما چه خواهد بود؟ در اکثر مواقع آنها به این نتیجه میرسند که کارفرما برای حفظ منافع خود و سازمانش، حاضر است همکارانش را به ورطه خطر بیندازد. این شروع بی انگیزگی و جداشدن پرسنل از سازمان است. بهترین روش در این مواقع اذعان به وجود بحران بصورت منطقی ست. بهتر است در یک جمع درون سازمانی، یا اجتماع مجازی به افراد اطلاع دهید که بحرانی رخ داده است و شما تمام تلاشتان را میکنید تا اطلاعات صحیح و جامع از ابعاد و اثرات آن بر کسب و کار و برافراد سازمان بدست آورید.

راهکار ارایه دهید

بصورت طبیعی در بسیاری بحران ها سلامتی افراد در معرض خطر قرار میگیرد. در این شرایط برای اتخاذ هر تصمیمی لازم است به اهمیت حفظ سلامت و امنیت انسانها توجه کنید و در واقع یکی از وجوه اصلی تصمیم گیری شما پرسنل سازمان باشند.  ممکن است بتوان به راهکارهایی مانند تعطیلی موقت، دورکاری و یا شیوه های دیگر فکر کرد و ممکن است به دلیل ماهیت شغل(پزشکی، بهداشتی، دارویی و تولید مواد غذایی ضروری) نیاز به ادامه فعالیت واحد کاری باشد. در مورد دوم وظیفه شما در قبال سلامتی افراد سنگین تر میشود.

برای حفظ انگیره تلاش افراد را ببینید

وقتی در شرایط بحرانی همکاران شما به فعالیت حرفه ای شان ادامه میدهند لازم است این همراهی دیده شده و مورد توجه قرار بگیرد. در این زمانها تلاش کنید تا بیش از قبل در کنار همکارانتان باشید. با آنها گفتگو کنید. به آنها بگویید که به تلاش آنها در این شرایط ارج مینهید. بصورت حضوری و مجازی پیام تشکر بفرستید . در کنار آنها و در خط مقدم فعالیت باقی بمانید و تلاش کنید تا حد امکان محیط کارآنها ایمن باشد.

تلاش میکنیم تا در مقالات بعدی نیز در باره حفظ انگیزه در شرایط خاص و اضطراری گفتگو کنیم.

 

 

 

 

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار