خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

رشد فردی در سال نو

 

همه سازمانها و افراد آنها تحت تاثیر شرایط زمانها و مکانهایی هستند که در آن قرار میگیرند. بررسیهای متخصصان در حوزه رشد و توسعه فردی و ساخت عادتهای رفتاری مثبت نشان میدهد تغییر شرایط زمانی و مکانی میتواند تلنگرهای خوبی برای آغاز فرآیندهای نو باشد. بر این اساس شروع یک سال جدید میتواند آغاز مناسبی برای  برنامه هایی باشد که هر فرد یا هر سازمان برای ایجاد تغییرات مثبت ساختاری و رفتاری تدوین نموده اند. بر این اساس در بسیاری سازمانها بازه برنامه ریزی و اجرا ابتدا و انتهای سال است.

برای تدوین این فرآیند  برای هر فرد میتوان گامهای زیر را در نظر گرفت.

چشم انداز زندگی من

سوال دشوار و مهم در این مرحله این است که من از زندگی فردی خودم چه میخواهم؟ انتظار من چیست؟ انتظار دارم در بازه زمانی ۱ تا ۳ سال آینده، یا ۵ تا ۱۰ سال بعد به چه دستاوردهایی برسم؟ اگر در پایان زندگی خودم به کجا رسیده باشم حس مثبتی خواهم داشت. ممکن است قبلا به این موضوع فکر کرده باشم و پاسخ انرا بدانم. اما اگر به این سوال پاسخ نداده اید بعید است بتوان بدون فکر کردن به آن گامهای بعدی را مستحکم برداشت. یا حتی در صورت رسیدن به اهداف و برنامه های مد نظر به رضایت کامل از تحقق آنها دست یافت. چشم انداز یک زندگی فردی مانند یک فانوس دریایی است که دورنمای حرکت یک فرد را نشان میدهد. این دورنما معمولا شامل برنامه عملکرد و یا جزییات زندگی روزمره نیست اما میتواند چارچوب کلی برنامه ها را روشن کند.

 

وضعیت فعلی

برای تدوین برنامه رشد فردی گام دوم در این است که به این سوال پاسخ دهیم  که اکنون کجا هستم؟ میتوان این سوال را به چند حوزه بسط داد. این حوزه ها میتواند شامل موارد زیر باشد.

وضعیت دانش در حوزه تخصصی

ارتباطات موجود در حوزه تخصصی

ارتباطات خانوادگی

مهارتهای فردی و رفتاری عمومی

وضعیت جسمانی و سلامت

شرایط درآمد زایی و پایداری مالی

و حوزه های دیگر مرتبط با زندگی شما

ادامه فرآیند  تدوین برنامه فردی را در مقالات بعدی دنبال کنید.

 

 

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار