خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

فرهنگ سازمانی : پاسخگو بودن ۳

در دو مطلب قبلی به این موضوع اشاره کردیم که برای آنکه بتوانید فرهنگ سازمانی: پاسخگو بودن را رواج دهید باید بتوانید آمادگی گفتگوهای دشوار را داشته باشید و در ضمن بتوانید به محض رخ دادن یک اشتباه به آن فیدبک دهید. به این موضوع توجه داشته باشید که همیشه همه کارمندان شما، کارمندان عالی نیستند که بخواهند به محض دریافت فیدبک تغییر رفتاری از خود بروز دهند، در این شرایط بهتر است از فیدبک کتبی استفاده کنید و به صورت کتبی و کاملا شفاف درخواست خود را برای فرد توضیح دهید. این مورد در خصوص کارمندانی که واقعا کارمندان سختی هستند، کمک کننده خواهد بود.

یکی از موارد دیگری که باید در ساختن یک فرهنگ سازمانی: پاسخگو بودن باید به آن توجه داشت:

۳- به احساسات و هیجانات کارمندان خود توجه خاص نشان دهید.

دقت داشته باشید که ما هر اندازه بیان کنیم که انسان قرن ۲۱ ام هستیم و هر اندازه تلاش کنیم که احساسات مان روی عملکردمان تاثیرگذار نباشد، اما در نهایت این اتفاق خواهد افتاد. در این خصوص باید به این نکته توجه داشته باشید که شما به عنوان مدیر شخص باید بتوانید بدون آنکه هیجان منفی تولید کنید، یک جلسه فیدبک را پیش ببرید و در این راستا نیاز است ابتدا شرایط را برای فرد توضیح دهید و بخواهید او نیز برای شما توضیح دهد که عملکرد اشتباهش چه تاثیری بر سایر بخش ها دارد و در نهایت راهکارهایی را بصورت مشترک با یکدیگر بدست آورید.

در تمام طول جلسه به این نکته توجه داشته باشید که مراقب عزت نفس فرد باشید و به او یادآور شوید که آنچه سبب اختلال شده است، رفتار ایشان است و نه شخصیت ایشان. این رفتار شما به او یاد خواهد داد که میتواند رفتارش را تغییر دهد و به خواسته سازمان دست یابد.

۴- اهداف را در جلسه مشخص کنید.

برای آنکه افراد نسبت به شما پاسخگو باشند، باید بدانند باید به چه چیزی برسند و سپس در مورد چگونگی آن صحبت شود. در جلسات مختلفی که با کارمندان خود دارید باید بتوانید آنها را موظف کنید که اهدافی را مشخص کنند که بسیار شفاف است، زمان بندی دارد، قابل اندازه گیری است و نتایج مشخصی را خواهد داشت. به عبارتی باید بتوانند اهداف SMART داشته باشند.

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار