خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

فرهنگ سازمانی را بسازیم؟(۲)

در مقاله قبلی به این موضوع اشاره کردیم که برای داشتن یک فرهنگ سازمانی مناسب باید آن را ساخت و نباید منتظر باشیم تا آن ساخته شود. زیرا در این شرایط این شما نیستید که تصمیم میگیرید چه فرهنگ سازمانی در سازمان شما حاکم باشد، بلکه دیگران و محیط برایش تصمیم گیری میکنند. در متن قبلی به گام اول اشاره کردیم و اینکه بدانیم میخواهیم به کجا برسیم و در این مقاله میخواهیم به گام بعدی اشاره کنیم.

گام دوم: در حال حاضر چه فرهنگی دارید و باید چه تغییراتی در آن ایجاد شود؟

در این شایستگی باید مشخص کنید در حال حاضر چه فرهنگی دارید و این فرهنگ از کجا ناشی میشود. شاید اولین بخشی که باید به آن توجه نشان دهید، افرادی هستند که ابتدای سازمان بوده اند و آن را ساخته اند و آن را شروع کرده اند. در یک فضای استارتاپی این افراد به راحتی در دسترس هستند و شما به راحتی میتوانید بررسی کنید که چه فرهنگی در بین آنها حاکم است اما اگر کمی فاصله بگیرید و سازمان کمی بزرگتر شده باشد، باید به بررسی افرادی بپردازید که اغلب در هیئت مدیره هستند و در ابتدای کار تلاش کرده اند تا این کسب و کار را راه بیندازند. این افراد زمینه های اولیه فرهنگ را ایجاد کرده اند و به شما خواهند گفت با آنچه در ذهن تان است چقدر تفاوت دارید. هر قدر سازمان شما کوچک تر باشد، تاثیر هیئت مدیره بیشتر خواهد بود.

گام سوم:فردی را بیابید یا استخدام کنید و در سمت حامی فرهنگ قرار دهید

شما نیاز به فردی دارید که بتوانید او را مسئول فرهنگ سازمان در نظر داشته باشید. ممکن است این فرد هم اکنون در سازمان شما باشد. این فرد باید به لحاظ شخصیتی فرد اثرگذار باشد و به لحاظ سابقه سازمانی دارای تجربه کار کردن بر روی موضوع فرهنگ باشد. به خاطر باشید در صورت نیاز باید او را استخدام کنید و در استخدام به مواردی مانند اثرگذاری و تجربه کار با فرهنگ را مورد توجه قرار دهید اما به این نکته توجه داشته باشید که ایشان بخشی از منابع انسانی شما نیستند و نباید در آن زیرمجموعه قرار بگیرند. او باید بخشی از استراتژی شما باشد و بتواند بصورت اثربخش در تصمیمات شما حضور داشته باشد.

 

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار