خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

انعطاف پذیری -۳

در دو مقاله قبل درباره مفهوم انعطاف پذیری و سپس اولین ویژگی آدمهای انعطاف پذیر یعنی خوش بینی صحبت کردیم در این مقاله سایر ویژگیهای آدمهایی با انعطاف پذیری را بررسی میکنیم.

تمرکزتان را تغییر دهید.

گاهی اوقات مساله ای نامطلوب در زندگی وجود دارد و وجود و دردناک بودن آن قابل انکار نیست و حتی این وضعیت موقتی هم نیست. چیزی مانند یک بیماری لاعلاج، افزایش سن و … در این مواقع شاید بهترین کار برداشتن توجه و تمرکز از آن موضوعست. یک بررسی جالب روی افراد کهنسال بالای ۷۰ سال نشان میدهد اگر این افراد تمرکز خود را از روی سن و مسایل ناشی از آن بردارند نتایج خیره کننده ای حاصل میشود. این افراد نمره های هوش بالاتری میگیرند، بدنشان انعطاف بیشتری نشان میدهد، سیستم ایمنی بدنی بهتری دارند و در برابر بیماریها سریعتر درمان میشوند. همه این نتایج تنها ناشی از حذف تمرکز بر موضوع سن است.

اما چرا تمرکز ما انسانها بر رخدادهای منفی بیشتر است؟

این موضوع از تاریخ تکامل و بیولوژی ما نشات میگیرد. انسان اولیه در دنیایی زندگی میکرده است که خطرات اطراف وی بسیار زیاد و کشنده بوده است. یعنی عدم تمرکز بر مشکلاتی مانند یک شیر وحشی در میان جنگل یا کاهش جدی منابع آب میتوانسته است منجر به مرگ وی شود. در واقع بقای او را بخاطر میانداخته است. امروزه اگرچه مسایل و مشکلات اطراف ما در اکثر مواقع تا این اندازه جدی و کشنده نیست اما همچنان تمرکز سیستم ذهنی ما بر مسایل منفی بیشتر از توجه به رویدادها مثبت است. بنظر میرسد هدایت توجه و تمرکز بر رویدادهای دوست داشتنی آموختنی ست. یکی از روشهایی پیشنهادی ایجاد لیست یا سند سپاسگزاری ست. پیشنهاد میشود در فاصله ۲۱ روز، هر روز لیستی از آنچه بخاطر آن خوشحال و سپاسگزارید تدوین کنید. بررسیها نشان میدهد همین تمرین ساده احساس رضایت، شادکامی و سلامتی بیشتری را برای افراد فراهم میکند.

در مقاله بعد سایر ویژگیهای افراد با انعطاف پذیری بالا را بررسی میکنیم.

 

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار