خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

رهبری مثال زدنی

رهبری زمانی از مدیریت افراد فاصله میگیرد که افراد احساس کنند، اگر مشابه مدیر یا رهبرشان رفتار کنند، سازمانشان توانمندتر خواهد بود. به عبارتی زمانی که مدیری بتواند آنطور که از کارمندان خود انتظار دارد آنها رفتار کنند، رفتار کند، میتوان انتظار داشت افراد او با اشتیاق به سمت ایده آل های سازمان پیش بروند.

به عنوان مثال یک مدیر با تغییر چیدمان اتاقش و یا اینکه مبلمان متفاوتی را خریداری کند، الزاما به دیگران انگیزه برای کار کردن نمیدهد، بلکه زمانیکه بدون توجه به شرایط به کار کردن خود ادامه میدهد، این پیام را به دیگران میدهد که به کارشان برسند و حاشیه ها را رها کنند. در زیر به چند رفتار که کمک میکند مدیری تبدیل به مدیر مثال زدنی شود، اشاره میکنیم:

به تیم تان گوش کنید.

اگر قرار است الگو باشید باید بتوانید نیازهای افراد را بشنوید. گاهی اوقات مدیران به حدی سرشان را شلوغ میشود که فراموش میکنند که با کارمندان ارتباط برقرار کنند. باید باور داشته باشید مدیران نیز نیاز دارند موضوعاتی را از کارمندانشان یاد بگیرند و برای این موضوع نیاز دارند به دیگران گوش کنند. رهبری زمانی رخ میدهد که افراد شما باور داشته باشند شنیده میشوند.

دست تان را کثیف کنید.

درست است که شما مدیر دیگران هستید اما برای اینکه به دیگران اهمیت کار را یادآور شوید باید بتوانید گاهی مانند آنها کار کنید و نگران نباشید که کارهای سطح پایین انجام دهید. به خاطر داشته باشید شما علاوه بر دانش و مهارتی که باید به کارمندان خود آموزش دهید، باید اعتماد را نیز یادآور شوید و این زمانی رخ میدهد که آنها باور داشته باشند که شما به عنوان هم تیمی با آنها همراه هستید.

به نتایج تکیه کنید.

یک رهبر باید بتواند به نتایج تکیه کند و تا حد ممکن در مسیر انجام کارها دخالت نکند. این دخالت نکردن به معنای آموزش دادن و هدایت کردن نیست. بلکه به این معنا است که بتوانید کارها را به گونه ای ارجاع دهید که نتایج قابل ملموس بدست آورید. رهبری به معنای هدایت دیگران است و نه انجام تمام کارها توسط خودتان.

 

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار