خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

سنجش رهبری به روش GBA

اینکه چه کسانی شایستگی رهبری دیگران را دارند یکی از سوالاتی است که قرن ها ذهن افراد متفاوتی را به خود مشغول کرده است. از زمانی که یونانیان برای سنجش توانایی های رهبری افراد به صورت آنها توجه داشتند تا حدود سال ۲۰۱۰ که برای اولین بار توجه به شایسته سالاری اندازه گیری های مرتبط با شایستگی های رهبری آغاز شد. در تمام طول این مدت سنجش رهبری موضوعی بوده است که برای همه افراد جذابیت داشته است.

بعد از آنکه انقلاب صنعتی آغاز شد این موضوع جدی تر شد زیرا حال با بررسی توانایی رهبری افراد بر دیگران میشد که سود بیشتری ایجاد کرد و این میتوانست منجر به آن شود که سنجش رهبری تبدیل به صنعتی سودآور شود و این مسیر سبب ایجاد راههای نوین ارزیابی شد. یکی از این مسیرهای ارزیابی کانونهای ارزیابی هستند که چندین سال است در ارزیابی و سنجش شایستگی های رهبری به کمک افراد متخصص این حوزه آمده اند.

اما راهکارهای نوینی نیز در راستای ارزیابی و سنجش شایستگی های رهبری ایجاد شده اند و این میتواند مسیر ارزیابی ها به طور کلی تغییر دهد. یکی از این راهکارها بهره گیری از بازی هایی هستند که در این راستا طراحی میشوند. بازی هایی که با هدف خاصی طراحی میشوند و هر بخش از آنها به شایستگی خاصی اشاره دارد. بازی هایی که برای سنجش رهبری (GBA) طراحی میشوند گاهی از روش مهندسی معکوس بهره میبرند و این سبب میشود تا بطور مشخص رفتار مشخصی در آنها به شایستگی مشخصی مرتبط شود.

در راستای ارزیابی رفتاری که در بازی میتوان آن را ارزیابی کرد به نکاتی باید توجه کرد: ۱- در بازی به چه سرعتی پاسخ داده است؟ ۲- با چه کیفیتی پاسخ داده است؟ ۳- قدرت پاسخی که داده است به چه میزان است و ۴- تعداد تلاش هایی که بروز داده است به چه میزان است.

باید دقت داشت سنجش رهبری به روش GBA از مجموعه روش هایی است که در صورت بهره گیری بهینه از آن میتواند زمینه را در ارائه برنامه توسعه فردی بعدی برای افراد ایجاد کند.

 

 

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار