خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

مهارتهای رفتاری: انعطاف پذیری-۱

یکی از مهارتهای رفتاری که در طی مسیر کار و زندگی ما انسانها به شدت مورد نیاز است و بهره مندی از آن میتواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد انعطاف پذیری ( ترجمه ما از واژه resilience) است. بیایید برای تعریف درست این واژه چند سوال مطرح کنیم؟

آیا میتوان کاری کرد که شرایط سخت و بحرانی در زندگی ما ایجاد نشود؟

آیا در برابر رخدادهای دشوار و شرایط بحرانی باید مقاومت کرد؟ (منظور از مقاومت حفظ روتین ها و رفتارها روزمره دقیقا مشابه قبل از شرایط خاص بوجود آمده است)

آیا امکان پذیر است که پس از رویدادهای دشوار و ناگوار زندگی، فردی به شرایط جسمی و روحی پیش از آن رویداد برگردد؟

آیا سرعت بازگشت به زندگی روتین پیشین یا بدست آوردن مجموعه توانایی های ارزشمند فردی پس از رخدادهای ناگوار در افراد مختلف متفاوت است؟

در چند پست آینده این وبسایت تلاش میکنیم تا به این سوالات پاسخ دهیم.

واقعیت این است که رخدادهای ناگوار و شرایط بحرانی و سخت در زندگی همه ما رخ میدهد و بسیاری از آنها از اراده و کنترل ما خارج است. از دست دادن عزیزان، ترک ناخواسته شغل، بیماریهای سخت و مانند اینها جزیی از زندگی نسل بشر است اما بررسیها نشان میدهد برخی افراد قابلیت هایی دارند که به آنها کمک میکند تا با این شرایط بهتر کنار بیابند و پس از آنها با سرعت بیشتر به روند زندگی با کیفیت برگردند. حتی فراتر از بازگشت به زندگی پیشین برخی تحقیقات روان شناختی نشان میدهد که عده ای از افراد پس از بروز رخدادهای ناگوار در زندگی خود میتوانند به انسانهایی قوی تر، اخلاقی تر و یکپارچه تر تبدیل شوند. به این پدیده Post dramatic Growth گفته میشود.شاید بتوانیم در جامعه اطراف خودمان افرادی از این دست را بیابیم. در داستان زندگی توران میرهادی: بنیانگذار فرهنگنامه کودکان آمده است که ایشان پس از مرگ برادرشان فرهاد انرژی مضاعفی برای راه اندازی مدرسه فرهاد و سپس تلاش برای تغییر و تحول در فرآیند آموزش کودکان یافته است و یا در سرگذشت سعیده قدس بنیانگذار موسسه محک میدانیم که تلاش ایشان برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان پس از ابتلای فرزند خودشان به سرطان آغاز شده است.

با این تفاسیر تعریف ما از انعطاف پذیری قابلیت درک و کنار آمدن با شرایط حاد و سپس سرعت بازگشت به زندگی باکیفیت است. شاید بتوان درختانی را مثال زد که در زمان باد و طوفان شدید به آرامی خم میشوند اما نمیشکنند و پس از اتمام طوفان به حالت پیش از طوفان باز میگردند. قابلیت انعطاف پذیری یعنی میپذیریم که در شرایط خاص و دشوار تغییراتی در زندگی و رفتارهای ما ایجاد خواهد شد تا بتوانیم با شرایط موجود همزیست شویم اما این همزیستی به معنای شکستن، کوتاه آمدن یا از دست دادن توانایی ها قابلیت های ما نیست. در مقاله بعدی تلاش میکنیم تا ویژگیهای افراد با مهارتهای رفتاری انعطاف پذیری بالاتر را بررسی کنیم و روشهای عملی برای توسعه این توانایی بیاموزیم.

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار