خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

مهارتهای رفتاری:انعطاف پذیری-۲

در ادامه مقاله قبل که در آن انعطاف پذیری را بعنوان یکی از مهارتهای رفتاری معرفی کردیم،  در این مقاله تلاش میکنیم تا ویژگیها و مشخصات افراد دارای ای ویژگی را مرور کنیم.

برای بهبود این ویژگی رفتاری ارزشمند خوب است استراتژی مشخصی داشته باشیم. میدانیم که انسان یک موجود پیچیده است که جسم و روانی آمیخته و همراستا دارد، در واقع آنچه در ذهن ما میگذرد بر سلامتی و عملکرد صحیح اندام ما موثر است و همچنین سلامتی جسمی میتواند آرامش و قدرت روحی و ذهنی فراهم کند. از سوی دیگر ما انسانها موجوداتی اجتماعی هستیم و در بسیاری مواقع میتوانیم راهکارهایی فراتر از قابلیت ها و توانایی های فردی خود را توسعه دهیم. از اینرو استراتژیهای بهبود انعطاف پذیری نیز در سه حوزه ۱- روان و شناخت آن ۲- بیولوژی انسانی و ۳- مهارتهای اجتماعی دسته بندی میشوند و در این مجموعه مقالات به آنها اشاره خواهد شد.

بررسیها نشان میدهد که افراد با انعطاف پذیری و رزیلینس بالا ویژگیها و رفتارهایی دارند که خوشبختانه اکتسابی و قابل توسعه است.

اما خوش بینی چیست؟ آیا همان شاد بودن است؟ آیا به معنی مثبت بودن است؟ آیا افراد خوش بین واقعیت های تلخ زندگی را نمیبینند و یا آگاهانه از آن صرفنظر میکنند؟

بررسی ها نشان میدهد۲۰ درصد مردم خوش بین بدنیا میایند و  بقیه افراد باید یاد بگیریند که خوش بین تر باشند. وقتی درباره خوش بینی صحبت میکنیم مشخصا زمانهای سخت و بحرانی مد نظر ماست وگرنه خوش بینی در شرایط سلامتی و اعتبار و ثروت کار دشواری نیست.

آیا میشود خودم را آموزش بدهم که خوش بین تر باشم  این سوال مارتین سلیگمن واضع روان شناسی مثبت گرا در ۵۰ سالگی از خودش است و پاسخ این است “بله شما میتوانید” مردم خوش بین

مردم خوش بین میدانند که شرایط فعلی زندگی آنها موقتی است  پس اگر امروز بدلیلی غمگین و یا افسرده و یا عصبانی هستم همواره اینطور نخواهم بود. یعنی میتوانم ناراحت  و غمگین باشم اما نسبت به اینده خوش بین بمانم.

در واقع کاربرد کلماتی مانند هرگز، هیچوقت و همیشه میتواند خوش بینی افراد را به شدت کاهش دهد. تغییر ساختار جملات میتواند به آرامی ساختار تفکر افراد را شکل دهد.

من همیشه رژیمم را میشکنم/ من وقتی بیرونم رژیمم را میشکنم

اون هیچوقت به من زنگ نمیزنه/ تازگیها به من زنگ نزده

من همیشه غمگینم / بعضی وقتها غمگین میشوم

همچنین خوش بینی ما و در نهایت توان انعطاف پذیری ما تحت تاثیر تیوریهای دیگری نیز میباشد که در مقالات بعدی به آن اشاره میکنیم.

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار