خدماتخدمات اشتیاق شغلیاشتیاق شغلی تقدیرتقدیر مقالاتمقالات

ایفای نقش کانون ارزیابی

از آنجا که قبلا هم در مورد تمرین ها و ابزارهایی که در کانون ارزیابی مورد استفاده قرار میگیرد صحبت کردیم اینجا میخواهیم در مورد ایفای نقش کانون ارزیابی صحبت کنیم. باید دقت داشت در بین ابزارهای متفاوتی که در کانون ارزیابی مورد استفاده قرار میگیرند، ابزار ایفای نقش کانون ارزیابی یکی از تعاملی ترین ابزارها است.

در یک تمرین ایفای نقش سه نقش اصلی وجود دارد: ارزیاب، بازیگر، شرکت کننده.

بازیگر و ارزیاب در یک تیم هستند و با توجه به تمرین های قبلی که داشته اند با یکدیگر هماهنگ هستند. بازیگر وظیفه دارد تا در مقابل شرکت کننده نقشی را ایفا کند و شرکت کننده باید بتواند آن موقعیت را به خوبی مدیریت کند.

در یک تمرین ایفای نقش با توجه به ظرفیت های تعاملی که این تمرین دارد، اغلب به شایستگی های پرداخته میشود که ظرفیت ارزیابی این شایستگی ها را داشته باشند. به عبارتی بیشتر شایستگی هایی مانند مهارتهای ارتباطی و توانایی فرد در تنظیم رفتار طرف مقابل و توانایی او در ایجاد یک جلسه پربار و نتیجه بخش از شایستگی های رفتاری است که انتظار میرود در یک جلسه فیدبک فرد بروز دهد.

در یک تمرین ایفای نقش سه سناریو مشخص وجود دارد. سناریو بازیگر، سناریو شرکت کننده و سناریو ارزیاب. ارزیابی این فرایند از دسته ابزارهایی است که دشواری های خاصی دارد زیرا باید فرد ارزیاب دقت داشته باشد که غرق در بازی هم تیمی خود نشود. در زیر به یک نمونه از این دسته تمرین اشاره خواهیم کرد.

موقعیت: جلسه فیدبک به کارمند

موضوع:ارسال اشتباهی بسته های مشتری

با توجه به موقعیت بالا بازیگر سناریویی دارد که بر اساس آن نقش را ایفا میکند و به همکار ارزیاب خود این امکان را میدهد تا رفتار شرکت کننده را یادداشت کرده و سپس بر اساس آن نظرات خود را ارائه دهد. اگر شما فرد شرکت کننده در این تمرین هستید باید بتوانید یک جلسه فیدبک را تا انتها پیش ببرید. به خاطر داشته باشید که بازیگر نقش وظیفه دارد شما را در موقعیت دشوار قرار دهد و شما باید مساله مدار جلسه را پیش ببرید.

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر دیدن فرمایید

لیست مقالات
ارتباط با ما

برای برقراری ارتباط با ما فرم زیر را تکمیل نمایید.رفتن به نوار ابزار